Falkland Islands News Network

Financial Information and News

Teaberry Express

Falklands Focus

SAFIN Magazine

Antarctic Sentinel

St. Helena Herald
Islander Newspaper
Tristan Times
So. Atlantic Remote Territories Media Association
Your Mental Health Magazine
The Craft of Journalism


2014QUALIFICATION CERTIFICATES PRESENTED AT GOVERNMENT HOUSE

QUALIFICATION CERTIFICATES PRESENTED AT GOVERNMENT HOUSE

By J. Brock (FINN)

A presentation of certificates from the Training Centre took place at Government House on Monday night. Mrs Annie Tempest, Director of Education, began the evening by saying that she was thrilled to be present to celebrate the hard work that went into earning a wide variety of certificates. On behalf of the Training Centre she congratulated everyone on their achievements. Mrs Eileen Davies mentioned that it was such a proud moment for those who achieved for not only the recipients but those who assessed, tutored or verified the work that went into them. It is great for the family members present on the occasion.

H. E. the Governor Mr Colon Roberts presented the wards and certificates to:

Valerie Allen: Level 3 Diploma in Clinical healthcare Support Daphne Arthur-Almond: Level 3 Award in Assessing Competence in the Work Environment Andy Brownlee: RYA National Powerboat Level 2 Michael Brownlee: RYA National Powerboat Level 2 Derek Clark (Andy Brownlee Accepted it for him); RYA National Powerboat Advanced Level Samantha Davis: CMI Level 3 Diploma in First Line Management Ian Goss: level 2 Diploma for IT Users (ITQ) Varity Livermore: Level 2 Essential Skills in Information & Communication Technology, Application of Number and Communication (ICT) Adrianna Merry: Level 1 & 2 in Information & Communication Technology, Application of Number and Communication (ICT) Hayden Mitchell: Level 1 & 2 in Information & Communication Technology and Application of Number Val Padgett: CMI Level 3 Diploma in First Line Management Dion Robertson: RYA Basic Navigation, National Powerboat Level 2, RYA VHF, RYA Sea Survival Leigh Robertson: CMI Level 3 Diploma in First Line Management Felicity Smith: ECDL (European Community Computer Driving Licence) Paul Smith: RYA Powerboat Advanced Level, RYA VHF Vernon Steen: RYA National Powerboat Intermediate Level Ben Walters: CMI Level 3 Diploma in First Line management

Mrs Davies also read out the names of those who earned certificates but were not present for one reason or another.

Paul Anderson: RYA Sea Survival Alison Barton: RYA Basic Navigation Dion Betts: RYA National Powerboat Level 2 Tansie Bonner: Level 3 Diploma for IT Users Michael Clark: RYA Coastal Skippers Certificate Ulrik Eriksen: RYA Basic Navigation, National Powerboat Advanced Level, RYA VHF Michael Floyd: RYA National Powerboat level 2, RYA Sea Survival Jenny Forrest: RYA Basic Navigation Mike Forrest: RYA VHF Trevor Law: RYA Sea Survival Marcello Olmedo: RYA Sea Survival, RYA VHF Frank Sullivan: RYA National Powerboat Level 2

There were people who gained qualifications in 2013 but did not attend.

Helen Bell: Level 3 Award in Assessing Competence in the Work Environment Sally Bone: Level 3 Certificate in Business and Administration Barbara Clifton: Level 3 Certificate for IT users John Didlick: Level 1 IVQ Certificate in Plumbing Robert George: Level 2 Essential Skills  Communication, ICT & Application of Number Ingrid Jaffray: Level2 in Supporting Teaching & learning in Schools Warren Jennings: Level 1 IVQ Certificate in Timber Vocations Daniel McGill: Level 3 Diploma for IT Users (ITQ) Diane McGill: Level 3 Diploma for IT Users (ITQ) Macaulay Middleton: Level 2 in Essential Skills  Communication, ICT and Application of Number & Level 1 Certificate in Vehicle Systems Maintenance Richard Morrison: CMI Level 3 Diploma in First Line Management Ryan Poole: Level 2 in Essential Skills  Communication, ICT & Application of Number Simon Scipio: Level 2 Diploma in Professional Cookery George Toolan: Level 1 IVQ Certificate in Timber Vocations Joanne Watson: Level 2 NVQ in Customer Service



Useful Links

Falkland Oil and Gas Limited

Fish Base Organisation

Lindblad Expeditions

Antarctic Tourism

Falklands Legislative Council Website

Factiva

Telegraph

Falklands Conservation

Sea Cadets (Southern Region)

Sea Cadets (T/S Endurance)

South Atlantic Roman Catholic Church

SAMA 82 - FI

SAMA 82 - UK

Falkland Islands Infant/Junior School

Team Tranquil

Atlantis Project: South Georgia

Weather Underground

British Antarctic Survey

HM Bark Endeavour Foundation

Falkland Islands Association

Falkland Islands Tourism

Birdlife International

MSN Search Live

Falkland Islands Chamber of Commerce

Falkland Islands Government

Google UK

Wikipedia.

BBC

KTV

Google

CNN

Reuters

BBC

Guardian

New York Times

London Times

EINews

EXCITE

FIS Net

ZDNet